Bir Sayfa Seçin

Spor yaparken yapılan hatalar ‘ı listelerken, yıllardır bu işin içinde olan sporcuların bile zaman zaman düştüğü tuzaklarlardan tutun en yeni sporcu adaylarının kimi zaman komik duruma düşmelerine sebep olan hatalarından bahsedeceğiz. Bu hataları önceden bilmek ve uzak durmaya çalışmak hedeflerinizi size yaklaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir ! – Fitness ile ilgili diğer listelerimiz için tıklayın ! 

 

Spor Yaparken Yapılan Hatalar – Daha Fazla Hep İyidir?

spor yaparken yapılan hatalar

Bir sporcu için en önemli şey kendi seviyesine uygun bir program yapmak ve buna uymaktır. Kesinlikle kendinize uygun bir program yaparken üst seviye sporcuları kendinize örnek almayın! Görünenin arkasında yılların deneyimi yatmaktadır. Her seviye için ayrı bir teknik, ayrı bir beslenme programı ve ayrı bir deneyim seviyesi vardır. Bebek adımları ile olaya başlamak, profesyonel birinden yardım almak ve kendi seviyenize uygun bir spor arkadaşı edinmek bu konuda çok faydalı olacaktır.

Belli Bir Seviyede Olup Daha Fazlasını İsteyenler Mutlaka Tıklayın!

Spor Yaparken Yapılan Hatalar – Isınmadan Başlamak

spor yaparken yapılan hatalar

Belli bir seviyede olanların bile çoğu zaman es geçtiği bir konuya geldik. Hangi seviyede olursanız olun doğru bir ısınma rutini spor yapanlar için elzemdir. Sakatlıklardan korunmanız, performansınızın artması ve bu işin sürdürülebilirliği açısından ısınma rutininiz içine mutlaka esneme hareketleri koymayı da unutmayın.

Spor Yaparken Yapılan Hatalar – Hızlı Sonuçlar Beklemek

Konu sporda gelişmeye gelince sabır en büyük erdemlerden biri olacaktır. Zaman zaman aldığınız sonuçların yetersiz olduğunu ve hatta hiç gelişme gösteremediğinizi düşünebilirsiniz. Motivasyonu kaybetmeden deneyimli kişilerden tavsiye alıp yolunuza devam etmeniz durumunda başarıya ulaşacaksınız. Spor yaparken yapılan hatalar arasında sabırsızlık zaman zaman karşılaşacağınız normal bir durumdur.

Spor Yaparken Yapılan Hatalar – Keyif Almamak

spor yaparken yapılan hatalar

Sağlık için mi spor yapıyorsunuz? Yoksa düzgün bir fiziğe ulaşmak için mi? Eğlenmek için halısahaya gidip daha fazla sinirle eve dönenlerden misiniz yoksa?

Spor yaparken keyif alabilmeniz sağlığınız ve tutarlılığınız açısından çok önemlidir. Size negatif elektrik veren spor merkezlerinden ve insanlardan uzak durmaya çalışın. Uygun bir müzik listesi yapmayı unutmayın! ve her daim gülümseyin!

Spor Yaparken Yapılan Hatalar – Zaman Kaybetmek

Spor yaparken sosyal bir ortam içinde bulunmak pozitif sonuçlar için gereklidir. Ama sosyal olmak adına zaman kaybetmemek gerekiyor. Spor Salonlarında geveze diye tabir edilen ve harcadığı zamana göre sonuç alamayan birini tanıyorsanız uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Zaman Kaybetmeden Sonuca Ulaşmak İstiyorsanız Listemizi Okuyun !

Spor Yaparken Yapılan Hatalar – Kısır Döngüye Girmek

spor yaparken yapılan hatalar

Spor yaparken yapılan hatalar arasında plato dediğimiz noktaya gelmenize sebep olacak en büyük hatalardan biri sabit bir programa yapışıp kalmaktır. Kimileri aynı alete yapışıp kalır, kimileri de aynı set sayıları ve aynı program döngüsüne yapışıp kalır. İnsan vücudu spor yaparken rutin kalıplara maruz kalınca adapte olur ve gelişim durma noktasına kadar gelir. Size tavsiyemiz spor programınızda varyasyonlara yer vermeniz!

Supplement Manyaklığı

spor yaparken yapılan hatalar

Supplement kullanımının yükselen bir trend ‘de olduğu ülkemizde supplement ‘lara çökmek dediğimiz hataya düşen insan sayısı gerçekten fazla. Supplement kullanımı gıdalardan aldığımız besin öğelerinin yerini tutamaz. Supplement kullanımı normal beslenme programımızı destekleyecek bir seviyede olmalıdır. Zaman zaman supplement kullanımı bırakılmalı ve mümkün olduğunca kaliteli bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Doğru Supplement Kullanımı Hakkında Bilgi Edinmek İçin Tıklayın !

İlginizi Çekebilir ! – Ünlü Wheysted Videosunun Sahibi

 Kullanılan Ekipmanları Dağınık mı Bırakıyorsunuz?

Spor salonlarında herkesin nefret ettiği bir insan türü de çalıştığı aletleri yerine koymayan ve ortalığı dağıtan sporcu tipidir. Spor disiplini, düzenli bir insan olmayı da gerektirir. Bu disiplinin içinde aynı zamanda diğer sporculara saygı da yer almalıdır. Lütfen örnek sporcu olmaya çalışın ve arkanızı toplayın!

Korkulu Rüya – Kötü Hijyen

Sıra geldi spor yaparken yapılan hatalar içerisinde çok dikkatli olmanız bir konuya; “Hijyen” .

İyi spor yapmak demek iyi ter dökmektir… Peki hijyen konusunda ne kadar dikkatlisiniz ? Çalıştığınız alete havlu sermek, eğer çok terliyorsanız yedek tişört getirmek, uygun deodorant vb. gibi kozmetik ürünleri kullanmak ve hatta mümkünse spor yapmadan önce hızlı bir duş almak. Eğer hijyeninize dikkat etmiyorsanız muhtemelen arkanızdan kokarca dedikoduları başlamıştır bile. Bilginize…

-Kanuni Bilgilendirme-

Bu sitedeki yazılar tamamen  tavsiye ve bilgilendirme niteliğindedir. Site içeriğinde bulunan tavsiye ve bilgilerin kullanımından dolayı oluşabilecek hiçbir olaydan dolayı site yazarları ve site sahipleri sorumlu tutulamaz. Bu sitedeki bilgilerin ve tavsiyelerin kullanımı ve uygulanması site kullanıcılarının kendi sorumluluğu ve takdiri altında olup , bunu beyan ve kabul ederler. Site içerisinde bulunan diyet ve egzersiz programları kesinlikle bir doktor tarafından verilen programların yerine geçmez, doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Gösterilen egzersizleri yaparken kendinizi kötü hissederseniz derhal sonlandırınız.  Sitedeki içerikler kesinlikle kişiye özel hazırlanmamıştır. Tıbbi bir rahatsızlığınız olsun ya da olmasın site içindeki tavsiye ve bilgiler ile ilgili mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
Share This