Bir Sayfa Seçin

VÜCUDUNUZA UZUN VADELİ YATIRIM

Mobilite Nedir?

EKLEMLERİNİZE HAREKET KABİLİYETİNİ GERİ KAZANDIRIN

“Başarılı profesyonel bir atlet ile seyirci bölümünde oturmak arasındaki keskin fark optimize güç üretebilme kabiliyetidir ” [1]. Burada optimize güç üretimindeki en önemli kısım ise atletin uygun hareketi üretirken kullandığı eklemlerinin yeterli mobiliteye sahip olmasıdır. Mobilite, son dönemde özellikle crossfit, power lifting ve fitness ile uğraşanların sıkça bahsettiği bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Peki mobilite nedir? Mobilite, bir eklemin çalışması gereken hareket açılarında sorunsuz bir şekilde hareket edebilmesidir. Örnek olarak günlük hayatta sürekli masa başında oturan bir insanın elini kafa üstünde tuttuğu pozisyon onun için mobilite sorunu yaşadığı bir hareket olacaktır. Ama Vücudun kompanse yeteneği sayesinde bunu fark etmeyecek ve omuz press vb. hareketlerde özellikle uzun vadede ciddi sorunlar hatta sakatlıklar yaşayacaktır. Peki elit seviyede bulunmayan sporcular için önemi nedir? Ya da sedanter bir insan için ne kadar önemlidir? Kısa cevap olarak günlük hayatta yaptığımız işlerde hepimizin eklemlerinde belli bir seviyede mobiliteye ihtiyaç olduğudur. Sporla ilgi düzeyiniz arttıkça mobiliteye olan ihtiyacınız kaçınılmaz.

Öğren

Lacrosse Topu Nedir?

Bilgi Köşesi

Lacrosse (Lakros) Topu lastikten üretilmiştir ve sert bir yapıya sahiptir. Kendine has ucunda ağ yapısına sahip sopalar ile oynanır ve amaç karşı takımın kalesine gol atmaktır.

Biz burada lakros sporundan çok topunun yapısı itibari ile mobilite manevralarında ve MFR dediğimiz teknikteki kullanımından bahsedeceğiz.

 

Uygulayın

Self Myofascial Release

Myofascial release yani MFR kısaca gerilmiş iskelet kaslarını gevşeterek ağrılarını rahatlatma ve onlara tekrar fonksiyonel hareketleri yapabilme yeteneği vermek için yapılan alternatif bir tıp yöntemidir. Yöntem iddia edildiği üzere etkisini kan, oksijen ve lenfatik sirkülasyonunu arttırarak ve kasların esneme refleksini teşvik ederek yapar [2] . MFR için üretilmiş yüzlerce özel ürünün yanında lacrosse topu, taşınabilirliği, uygulanabilirliği ve etkisi açısından özellikle crossfit sporcuları tarafından tercih edilmektedir. Youtube üzerinde Kelly Starrett ve Trevor Bachmeyer gibi kendisi de crossfit eğitmeni olan fizyoterapistlerin videolarında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

 

KARŞINIZDA EN KOMPLİKE SİSTEMLERDEN BİRİSİ.. İNSAN VÜCUDU

İSKELET KASI

EKLEM

TETİK NOKTA

TETİK NOKTA

Tetik nokta (trigger point) kısaca iskelet kaslarımız üzerinde hafif ve orta sertlikte baskıya karşı hiper hassasiyet gösteren ağrılı noktalardır. Bu noktalar aynı zamanda kendine ait bir patern yapısında merkezden uzak belirli bölgelerde ağrı yapar. Günlük hayatta yaşadığımız sırt boyun ve bel ağrılarımızın çoğu uygun tetik noktalara yapılacak MFR tekniği ile büyük ölçüde rahatlama sağlayacaktır. Bu sorunlardan uzun vadede kurtulmak için ise duruş bozukluklarının giderilmesi, belli oranda bazı kasların güçlenmesi, yeterli esnekliği geri kazanması ve yeterli mobilite yeteneğine sahip olması gerekmektedir.

 

Vücudunuzu Yenileyin

Mobilite Ekipmanları

Sitemizdeki diğer yazılarımızı da okuyarak kullanabileceğiniz mobilite ekipmanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rahatlama Teknikleri

Stres ile mücadele için her türlü rahatlama tekniği hakkında detaylı bilgi edinmenizi istiyoruz.

Klasik Yaklaşım

İnsanoğlunun ihtiyacı olan esneme, mobilite ve MFR tekniklerinin temelini oluşturur. Standart esneme tekniklerini bilmeniz de çok önemli.

{
Sakatlık, sadece bir iyileşme süreci değildir, aynı zamanda bir keşif sürecidir.

– Conor McGregor

Önerdiğimiz Bazı Kitaplar

YENİ BİR YAKLAŞIM

Anatomy Trains • Thomas W.Myers

Anatomy Trains  bütün vücudumuzun fasyal ve myofasyal bağlantılarını Thomas Myers ‘in geliştirdiği şemasal  yapıda karşınıza koyuyor. Dünya çapındaki manuel terapist profesyonellerinin yaklaşımlarına farklı bir boyut sunmasının yanında insan vücudunun hareket mekaniğine ilgi duyanlar, fizyoterapistler, kişisel antrenörler, dans eğitmenleri, akupunktur uzmanları, yoga hocaları ve osteopatlar içinde güzel bir kaynak.

YENİDEN YAPILANIN

Rebuilding Milo • Horschig, Dr. Aaron

Ağırlık salonunda zaman geçiren her sporcu eninde sonunda sakatlık veya ağrılı bir durumla karşılaşacaktır. Bu durum hem hayal kırıklığı yaratıp hem de kişinin ulaşabileceği potansiyele engel olabilir. Bu ve benzeri, ciddi sayılmayacak sakatlıklarda her sporcunun konuya yaklaşım hakkı olmalı ve gerekli adımları atabilmelidir. Günlerce doktor randevusunu bekleyip sonunda bir avuç ağrı kesici ve ağırlık kaldırmayı bırak tavsiyeleri ile çıkmak tek çözüm olmamalı. Kendisi de olimpik halter sporu ile ilgilenmiş olup bu konuda koçluk yapan fizyoterapi uzmanı  Dr. Aaron Horschig kitabında bu konulara değiniyor. Siz de kendi mobilite, teknik vb. sorunlarınızı teşhis edip gerekli adımları atabileceksiniz. Bol görsel içeren kitapta konular detaylı bir şekilde işlenmiş.

GİDİN !

Mekan Önerilerimizden

FITNESS, SPA VE FİZYOTERAPİ

Peak Fitness Club

DoubleTree by Hilton ADANA

Fitness, Spa ve Fizyoterapinin iç içe olduğu bu nezih yerde yenilenmek için yerinizi şimdiden ayırın. Ferah bir ortam sunmak için limitli üye kontenjanı ile çalışan kulüpte ayrıca pilates stüdyosu, serbest stüdyo ve protein kafe-bar mevcut.

Benzer Yazılarımızdan Öneriler

Yenilenmek İçin Okuyun!

En iyi 10 Protein Tozu (Labdoor 2019)

En iyi 10 Protein Tozu (Labdoor 2019)

En iyi 10 protein tozu 'nu seçerken tamamen bağımsız olarak supplement yani takviye gıdaların analizini yapan Labdoor firmasının analiz sonuçlarını baz aldık. Listede Türkiye'de olmayan ürünleri pas geçtik. FDA onaylı olan firma ürünleri olası zararlı maddelere karşı...

En iyi Motivasyon Müzikleri ve Videoları

En iyi Motivasyon Müzikleri ve Videoları

Spor yaparken dinlenecek müzikler listemiz karşınızda ! En iyi fitness motivasyon müzikleri ve motivasyon videoları sizin için listeledik. Konu vücut geliştirmeye gelince motivasyon deponuzdan eksik etmemeniz gereken bir yakıt. Bu işi en iyi yapanlar motivasyonlarını...

Spor Salonunda En Çok Yapılan Hatalar

Spor Salonunda En Çok Yapılan Hatalar

Spor yaparken yapılan hatalar ‘ı listelerken, yıllardır bu işin içinde olan sporcuların bile zaman zaman düştüğü tuzaklarlardan tutun en yeni sporcu adaylarının kimi zaman komik duruma düşmelerine sebep olan hatalarından bahsedeceğiz.

İçerik yönetimize ulaşın

barosxp@gmail.com

Sosyal Medya Kanalımız

Yakında..
Share This