Bir Sayfa Seçin

Evde kas yapmanın yolları için doğru adrestesiniz. Karın kası mı istiyorsunuz? Belki biraz da kol?  Hem de kolayca yapmak istiyorsunuz? Spor salonuna da gitmek istemiyorsunuz? Kaç tane bahaneniz var? Lafı uzatmayalım, yazımızı okuyun evde kas yapmak için bahaneniz kalmasın…

Evde Kas Yapmanın Yolları – Evde Vücut Geliştirmek Mümkün mü?

evde kas yapmanın yolları
Evde spor yapmak düşündüğünüz kadar zor değil. Hatta birçok açıdan bakınca çok daha avantajlı olabilir. İstediğiniz müziği kulaklıktan dinlemek zorunda değilsiniz, salona gitmek ve geri dönmek gözünüzde büyümeyecek, gereksiz muhabbetler sporunuzu bölmeyecek, yani kısacası verimli bir seans sizi bekliyor. Size gereken sadece uygun bir ekipman.
Ekipman Seçimi
evde kas yapmanın yolları
İyi bir vücut demek dengeli bir kas yapısına sahip bir vücut demektir. Evde kullanmak için seçeceğiniz ekipmanlarda da bu konuya dikkat etmek gerekiyor. Bench sehpası niyetine kullanabileceğiniz sağlam bir oturak, bir çift ayarlanabilir dumbbell, bir kaç çeşit elastik kayış (training band) ve bunları takabileceğimiz sağlam bir yapı, başlangıç için uygundur. Barfiks barını da listeye eklerseniz muazzam bir vücuda ulaşmak için geriye sadece disiplin kalıyor.
Evi Spor Salonuna Çevirmek
Vücut geliştirme özüne bakarsanız bir yatırım işidir. Yeteri kadar idman, yeteri kadar uyku ve yeteri kadar yemek. Bu yatırımları günlük olarak yaptığınız sürece size geri dönüşü olacaktır. Evde vücut yapmak demek ise zamanla evinizi mini bir spor salonuna çevirmeniz demektir. Aylar geçtikçe alacağınız ufak bir kaç ekipmanla idman seviyenizi sizi zorlayan bir noktada tutabilirsiniz. Örneğin düzgün bir ayarlanabilir sehpa almanız ilk aşamada gerekmese de ilerleyen zamanlarda işinize gelecektir. Vücut ağırlığıyla yapmakta zorlanacağınız hareketler olduğundan iyi bir sehpaya yapılacak yatırım boşa gitmez.

Evde Kas Yapmanın Yolları – Uygun Bir Program

evde kas yapmanın yolları
Evde kas yapmak için program dizayn ederken barfiks, şınav ve mekik gibi hareketlerin alternatif versiyonları üzerinde çalışmanız iyi bir sonuç getirecektir. Konuyla ilgili yazımızı mutlaka okuyun.

Evde Kas Yapmanın Yolları – Yeni Başlayanlar

Eğer fitness’a yeni başlayacak biri iseniz ve spor faaliyetlerinde bulunmayan bir hayat tarzınız var ise, öncelikle bir miktar kondisyon kazanmanız hem sağlık açısından hemde verimlilik açısından önemlidir. Günde 15 dakika gibi kısa bir koşu programıyla başlamanızı şiddetle öneririz.
Spor Öncesi Gerekli Sağlık Kontrelleri
evde kas yapmanın yolları
Spor deyince sağlık hep birinci planda olmalıdır. Herhangi bir egzersiz programından önce mutlak suretle sağlık kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca, yapmayı düşündüğünüz aktivitelere ilişkin onay almanız sizi güvende hissettirecektir.

Evde Kas Yapmanın Yolları – Odanızın Dizaynı

Spor ekipmanımız kadar, spor yapacağımız odanın dizaynı da önemli bir konu. Havadar bir görünümü ve sizi spora teşvik edecek bir dizaynı olması şart. Tamamen spor için ayırabileceğiniz bir odanız var ise çok şanslısınız ama çoğu insan gibi evin bir bölümünü bu işe ayırmanız gerekiyor ise, büyük bir kutu alarak işe başlayabilirsiniz. Kullanmadığınız zamanda ekipmanlarınızı alacağınız kutuda muhafaza ederek ortalığı düzenli tutabilirsiniz.

Evde Kas Yapmanın Yolları – Motivasyonu Yüksek Tutmak

Spor zaten motivasyonla beslenen bir olgudur! Özellikle spor yapmayı bir yaşam biçimi haline getirdiğinizde motivasyonunuzu yüksek tutmak işin sürekliliği açısından önemlidir. Evde spor yapma konusuna gelince ise motivasyonun ayrı bir yeri var. Sadece kendinizle baş başa olacağınız için kendi fitilinizi ateşlemeyi öğrenmeniz gerekmekte. Spor salonlarının en büyük artılarından birisi, yeni başlayan birinin diğer sporculardan ilham alabilmesidir. Bu konuda kesinlikle motivasyon arttırıcı videolar ve spor sırasında izlenecek uygun formatta video ve müzikler ateşiniz olacaktır…

Motivasyonla ilgili listemizi okumadan geçmeyin!

Kendinizi Eğitmek
evde kas yapmanın yolları
“Evde spor yapmak” hakkında en önemli konuya değinmenin tam da zamanı… Spor, bilimin önderliğinde gelişen bir alandır. Beslenme, fizyoloji, biyo-mekanik ve antreman bilimleri gibi birçok alt konuya ayrılan spor bilimi eğitimsiz kişiler tarafından uygulandığında sonuçlar ne yazık ki facia olmaktadır. Evde yapacağınız seviyede bir spor aktivitesi için bile kendinizi belli bir seviyede eğitmeniz gerekmektedir. Konu hakkındaki uzmanların fikrini almaktan kesinlikle çekinmeden eğitici videolar ve yazılar okuyarak kendinizi sürekli geliştirmeniz önceliğiniz olmalıdır.
Kendinizi Gözlemlemek

Kendinizi gözlemlemek için hedef koymak birinci kuraldır. Bir hedefiniz olmaz ise yaptıklarınızın ne derece işe yaradığını ölçemezsiniz. Ölçüm ise kendi içinde şu alt başlıklara ayrılır ;

  • Hedefiniz için belirlediğiniz diyetin makro ve mikro besin öğelerinin ölçümü.
  • Vücut kütlesinin ve mümkün ise yağ kas durumunun ölçümlenmesi.
  • Rutin sağlık kontrolleri.
  • Yaptığınız egzersizlerdeki gelişimin ölçümlenmesi.
  • Egzersiz tekniklerinizin gözlemlenmesi.
  • Ölçüm sonuçlarına göre yeniden değerlendirme, sonrasında uygun şekilde hedefin ve planın güncellenmesi.

Son olarak tekrar hatırlatıyoruz, spor bilimi başlı başına detaylı bir konudur. Sporu bir yaşam biçimi haline getirmek, sporun sürekliliğini sağlamak ve sağlığınızı korumak için doktorlardan ve ilgili konuların uzmanlarından bilgi alınız. Kendinizi geliştirmeniz dileğiyle..

-Kanuni Bilgilendirme-

Bu sitedeki yazılar tamamen  tavsiye ve bilgilendirme niteliğindedir. Site içeriğinde bulunan tavsiye ve bilgilerin kullanımından dolayı oluşabilecek hiçbir olaydan dolayı site yazarları ve site sahipleri sorumlu tutulamaz. Bu sitedeki bilgilerin ve tavsiyelerin kullanımı ve uygulanması site kullanıcılarının kendi sorumluluğu ve takdiri altında olup , bunu beyan ve kabul ederler. Site içerisinde bulunan diyet ve egzersiz programları kesinlikle bir doktor tarafından verilen programların yerine geçmez, doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Gösterilen egzersizleri yaparken kendinizi kötü hissederseniz derhal sonlandırınız.  Sitedeki içerikler kesinlikle kişiye özel hazırlanmamıştır. Tıbbi bir rahatsızlığınız olsun ya da olmasın site içindeki tavsiye ve bilgiler ile ilgili mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
Share This