Bir Sayfa Seçin

Sonu asla kestirilemeyen, zekice kurgulanan ve dahice yönetilen en iyi bilim kurgu dizileri listesini sizler için derledik. Ölmeden önce izlemeniz gereken, her bölümü ayrı soru işareti, bu beyin yakan diziler saatlerinizi ekran karşısında geçirmenize neden olacak. İşte en iyi bilim kurgu dizileri listemiz…

İlginizi çekebilir : En İyi Beyin Yakan Filmler – Sizler İçin Hazırlama aşamasında..

En İyi bilim Kurgu Dizileri – Beyniniz Yanacak! – Fringe (IMDB 8,4)

Paralel evren, kara madde, nörobilim, ışınlanma, mutasyon, zaman yolculuğu…Bir bilim kurguda ne kadar konu işlenebilirse, Fringe’de hepsine bir şekilde değinilmiştir. 2008-2013 yılları arasında tam 5 sezon ve 100 bölüm yayınlanan dizinin yönetmenliğini ve yapımcılığını yapan isimler; Lost’tan tanıdığımız J.J. Abrams, Transformers ve Mission Impossible 3’ten tanıdığımız Alex Kurtzman ve Roberto Orci. Zaten dizi boyunca Lost’ta da bize yaşatılan “ulan bu işin sonu nereye bağlanacak?” dediğimiz bir olaylar döngüsü sizi bekliyor. Dizinin ismi bilim ile bilim dışı alanların kesiştiği bilimsel çalışmalara verilen “fringe science” yani “sınırbilim” den gelmekte.

Fringe, bir grup FBI ajanının her bölüm farklı bir gizemi ve ardındaki “kötü”yü bulup etkisiz hale getirmesi şeklinde ilerlese de, bir yandan da sürekli olarak ilerleyen ve seyircide merak uyandıran bir arkaplan konusunu da işlemekte. Bunun yanında özellikle paralel evren konusu daha önce hiçbir dizi ya da filmde olmadığı kadar detaylı ve uzun bir biçimde konu edilmekte. Bu arada bilimkurgu da olsa dizideki bazı bölümler ve olaylar bilimsel olarak hiçbir şekilde açıklanamayan konuları işlediği için biraz fantastiğe kaymakta.

Dark (IMDB 8,7)

Bir alman yapımı olan “Dark” küçük bir alman kasabasında 2 küçük çocuğun kayboluşu ile başlayan gizemli olaylar silsilesini anlatıyor. Henüz bir sezon yayınlandı. Dizi, adının hakkını verircesine karanlık ve kasvetli bir atmosferiyle, bilim kurgu ve gizem sevenleri kendine bağlayacak herşeye sahip.

Black Mirror (IMDB 8,9)

Her bölümü ayrı bir hikaye, senarist (çoğunlukla) ve oyuncu kadrosuna sahip, izleyicinin kah beynini yakan, kah tüylerini ürperten sahneleriyle şu ana kadar çekilmiş en orjinal ve çarpıcı dizi desek heralde kimse karşı çıkmaz… Bölümlerin ayrı ayrı filmleri çekilseydi hepsi de hatrı sayılır gişe hasılatı elde ederdi bizce. Seri genel olarak günümüz gelişmiş toplumlarının belkide 5-10 sene sonra yaşamaları muhtemel şeyleri anlatıyor. Bölümlerin ortak noktası teknolojik gelişmelerin etkisiyle yozlaşan ahlak anlayışının yarattığı rahatsız edici ahlaki ikilemleri konu almaları diyebiliriz. Bu arada ek bilgi; “black mirror” ibaresi, kapalı tv ekranındaki yansıma için kullanılmakta.

Westworld (IMDb 8,9)

Westworld aslında bir uyarlamanın uyarlaması. Zengin insanların eğlenmesi için tasarlanan yapay zekalardan kurulu, vahşi batı temalı bir oyun parkı fikri ilk olarak 1973 yılında, yine aynı isimdeki filmde işlendi. Dizi, her ne kadar zenginlerin insan öldürme vs. gibi sapık zevkleri için para verdikleri bir yapay dünyada geçse de, izleyiciyi sürekli olarak ters köşede bırakacak şekilde kurgulanmış. Ayrıca şu son zamanlarda moda olan “Acaba yaşadığımız dünya bir simülasyon mu?” sorusunu da tekrar tekrar sorgulatıyor…

Stranger Things (IMDB 8,9)

2 sezonu geride bırakan Stranger Things, ufak bir Amerikan kasabasında küçük bir çocuğun kaybolması ve annesinin doğa üstü bazı deneyimler yaşaması ile başlayan olayları konu ediyor.  Hikayenin 80’li yıllarda geçmesi, dizinin genel anlamda bu dönemi izleyiciye neredeyse kusursuz yansıtması ve müzik seçimleri bizce mükemmel.

12 Monkeys (IMDB 7,6)

Aynı isimli 1995 yapımı efsane filmin dizi uyarlaması olan 12 Monkeys, baştan sona zaman yolculuğunu işleyen güzel bir bilim kurgu dizisi. Hızla yayılıp insanların büyük bölümünü öldüren virüs salgınından sonra kalanların zaman makinasını bulmasıyla gelişen olayları konu alan dizinin ilerleyişi izleyenin gerçekten kafasını karıştırıyor ve iyi takip istiyor.

Les Revenants (IMDB 8,2)

Henüz sadece 8 bölümlük ilk sezonu yayınlanan bu fantastik dizi bir Fransız yapımı. Her ne kadar ölüp tekrar küçük kasabalarına dönen insanları konu alsa da bir zombi dizisi değil. Dizi genel anlamda gergin ve kasvetli bir atmosfere sahip. Müzikler de keza insanı geren cinsten. Senarist, her dizide bir karaktere odaklanırken arka planda dizinin olağan akışını da izleyiciye yansıtarak diziyi sıkıcı olmaktan kurtarmış. Henüz hikayenin başlarında olduğu için tam bir yere bağlanmayan dizi gerçekten izleyenin kafasını yoracak cinsten.

Sherlock (IMDB 9,2)

En iyi bilim kurgu dizileri listesinde Sherlock‘a yer vermek biraz ilginç oldu ama buraya kadar okudumuşsanız zaten beyin yakan böyle bir senaryo ilginizi çeker diye düşündük . Sherlock aslen bir mini dizi. 3 sezondan oluşuyor ve her sezonunda 3 bölüm var. Adından da anlaşılacağı üzere ünlü İngilizlerin ünlü Sherlock Holmes karakterinin günümüze uyarlanmış halinden bahsediyoruz. Bilmeyenler için; hikaye, küçücük detaylardan kimsenin aklına gelmeyecek ipuçları bulan çok zeki bir dedektif ve yardımcısının suçluları yakalama maceralarını anlatıyor…gibi görünse de aslında bundan çok daha fazlası. Hem bu tarz dizileri seviyor, hem de izlerken sizi şaşırtacak kadar zekice kurgulanmış bir senaryo arıyorsanız bu dizi tam size göre!

Äkta Människor (IMDB 8,0)

Bu seferki dizimiz bir İsveç yapımı. Gelişen teknolojinin sonucunda insanlığa hizmet etmesi için insan görünümlü yapay zekalı robotlar üretilir. Bu robotlar büyük mağazalarda satılıp kısa zamanda popüler olmuştur. Dizi, insanoğlunun hayatının her alanına girip neredeyse her konuda hizmet edebilir hale gelen bu robotların var olduğu, kulağa hiç de uzak gelmeyen, olası bir geleceği anlatmakta.

Person of Interest (IMDB 8.5)

Bir işadamı tarafından, işlenecek suçları önceden önlemek amacıyla geliştirilen bir yazılım, eski bir CIA ajanının da yardımıyla hayata geçirilir ve hemen hemen her yere yerleştirilen kameralarla insanlar izlenmeye ve dinlenmeye başlar. Bu görüntüler saniyesi saniyesine kaydedilip analiz edilmektedir. Amaç suçlular eyleme geçmeden işlenecek olan suçları önlemektir.

https://www.imdb.com/title/tt1839578/

Share This