Bir Sayfa Seçin

Son dönemde vegan tarzı beslenmeyle ilgili bütün medya platformlarında bir yükseliş olduğunu eminiz ki farketmişsinizdir. Vegan beslenmeyen bir sporcu olarak da protein kaynaklarınızın bir kısmını bitkisel protein ‘lerden seçmenizde büyük fayda var. Listemizi okumadan diyetinizi şekillendirmeyin sakın!

Fitness ve beslenme ile ilgili diğer listelerimize de mutlaka göz atın!

Bitkisel Protein ‘de Trend – Kinoa

Kinoa bir kaç yıl öncesine kadar ülkemizde pek de bilinmeyen bir bitkiydi. 2013 yılında Birleşmiş Milletlerin Kinoa yılı ilan etmesinin ardında Kinoa’nın mükemmel besleyici özelliklere sahip oluşu yatmaktadır. İlk bakışta tahıl gurubuna aitmiş izlemini veren Kinoa aslında bitkinin tohumlarıdır. Nasa astronotlarınının beslenme programına dahil ettiği bu mucize bitkinin protein içeriği son derece yüksek olup tam protein kaynağı olarak adlandırılan gıdalar arasında yer sahibidir.

Fitness Yapanların Tercihi – Yer Fıstığı

Sporcu dünyasının vazgeçilmezi olan yer fıstığı bu ününü testosterone üretimini arttırıcı etkilerinin yanısıra son derece yüksek bir protein ve enerji kaynağı olmasına borçludur. Sabah kahvaltınıza ekleyeceğiniz bir kaşık fıstık ezmesi sizi hem lezzet açısından tatmin edecektir hem de protein ve enerji dışında içerdiği folat, vitamin e, magnezyum ve daha fazlasıyla sizi gün boyunca destekleyecektir.

Gizli Mucize – Karabuğday

Karabuğday da son dönemde sıkça duyulan fakat ülkemizde tüketimi düşük olan son derece besleyici bir gıdadır. Quinoa gibi bitkinin tohumu olup tahıl gurubundan değildir. Yine quinoa gibi gluten içermediği için çölyak hastaları ve glutensiz bir diyeti takip eden bireyler için harika bir besin kaynağıdır. 100 gramında 13 gram protein ve 10 gram lif bulunan karabuğday çok iyi bir magnezyum kaynağıdır.

Mükemmel bir Sporcu  Gıdası – Nohut

Bu minik şeylerin son derece zengin bir protein kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? 100 Gramında etkileyici bir şekilde neredeyse 20 gr protein bulunan nohut, bir folat deposudur. Lif oranı yüksek ve diğer vitamin ve mineraller açısında da zengin bir yapıya sahiptir. Düşük glisemik endeksi ve son derece iyi bir karbonhidrat kaynağı oluşu da nohutu tam bir sporcu gıdası haline getirmiştir.

Bitkisel Protein ‘i Kaşıkla! – Chıa Tohumu

100 gramında 37 gram lif ve 15 gram protein olan chia tohumu aynı zamanda son derece zengin bir manganez, fosfor ve kalsiyum kaynağıdır. Omega 3 açısından da zengin olan ve kuvvetli bir antioksidan olan chia tohumunun neden süper gıdalar arasında olduğunu beslenme programınıza dahil edince daha iyi anlayacaksınız.

Doğudan Gelen Mucize – Soya Fasulyesi

Ve geldik fitness dünyasının tartışmalı bitkisine. Karşınızda soya fasulyesi! İçeriğinde bulunan fitoöstrojen’ler sebebiyle kadınlık hormonunu arttırdığına dair yazılar yüzünden soya fasulyesinin fitness dünyasındaki tahtı sallanmıştır. Konuyu uzatmadan şunu belirtmek isteriz ki soyada bulunan fitoöstrojenler insan vücudunda bulunan östrojene göre neredeyse 100 kat daha zayıftır. Soya üzerinde yapılan çalışmalar da çelişkili yazılar bulmanız olası. Siz en iyisi doğadaki dengeye inanarak soya fasulyesini ve soyanın diğer türevlerini diyetinize bir miktar ekleyin. 100 Gramında etkileyici bir miktar olan 36 gr. protein bulunan soyanın neden protein tozlarına eklendiğini de anlamış oluyoruz.

Lif Deposu – Mercimek

Sindirim açısından son derece faydalı olan mercimek, 100 gramında bulunan 26 gr. protein ve 31 gr. lif ile müthiş sporcu besinleri arasında yerini almıştır. Sahip olduğu yüksek lifin kan şekeri dengenize ve kolestrol dengenize de çok iyi geldiğini belirtmek isteriz. Ayrıca mercimeği haşlayıp salata, pilav, makarna gibi yemeklerinizin üstüne eklemeniz de tüketimi açısından son derece pratik.

Bitkisel Protein mi Dediniz? – Kuruyemişler

Listemizde yer fıstığına ayrı yer vermiş olabiliriz ama bu diğer kuru yemişlerin ne kadar üstün beslenme değerlerine sahip olduğunu değiştirmez. Badem, fındık, Antep fıstığı, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeği vb. besinlerin hepsi son derece yüksek enerji seviyelerine, sağlıklı yağ asitlerine, bilumum vitamin ve mineral çeşitlerine sahiptir. Aynı zamanda yüksek oranda protein içeren bu besinleri kısıtlı oranlarda tüketmek işin sırrı.

Zeytinyağlısına Doyum Olmaz – Barbunya

Zeytinyağlı barbunyayı sevmek için size bire sürü sebep! Barbunya, 100 gramında bulunan 23 gr. protein ve 25 gr. lif ile bir sporcunun menüsünde bulunmayı hak etmiştir. İçerdiği yüksek magnezyum vücuttaki sayısız fonksiyon için elzem bir mineraldir. Özellikle sporcular için kasların gevşeyebilme yeteneği önemlidir, bu fonksiyon ise yeteri kadar magnezyum almayı gerektirir. Magnezyum açısından yüksek gıdaları sıralamak gerekirse kabak çekirdeği ise listenin en üstündedir.

Kahvaltıda bir Kaşık – Buğday Rüşeymi

İçerdiği faydalı yağların acıma süreci hızlı olduğu için buğdaydan ayrıştırılan rüşeym, 100 gramında 31 gr. protein ve içerdiği onlarca vitamin ve mineral açısından bir süper gıda niteliğindedir. Sabah kahvaltılık gevreklerine, salatalara, yoğurda ve özellikle meyveli yoğurda eklenerek tüketimi son derece pratiktir. Çok yüksek derecede antioksidan özelliğinin de olduğunun altını çizmek isteriz.
Share This