Bir Sayfa Seçin

Definasyon Nedir ve nasıl bir idman disiplini gerektirir? Sert görünmek için sert kurallar belirlemeniz gerekiyor. Sporla kozmetik düzeyde bir ilişkiniz var ise bu yazımız size göre değil. “Off” günlerinde bir sonraki idmanı iple çeken okurlarımıza sesleniyoruz. Daha fazla ter, daha fazla güç, ve daha fazla sonuç doğru adrestesiniz. Hala gözünüz korkmadı ise okumaya devam edin..

Definasyon Nedir?

definasyon nedir

Definasyon kısaca kaslarınızın düşük yağ seviyelerinde belirginleşmesidir. Eğer yeterli kas miktarı yok ise, bir insan düşük yağ seviyesinde bile definasyon olarak yetersiz görünebilir. Eğer yeterli kas miktarınız olduğunu düşünüyorsanız define bir vücuda ulaşmak için minimal kas kaybı yaşayacağınız bir idman programı ve diyet programı gereklidir. Bu yazımızda size bu amaç doğrultusunda büyük fayda sağlayacak çift idman disiplininden bahsetmek istiyoruz.

Çift İdman Disiplini ile Fark Yaratın!

Definasyon Nedir? Belirgin Kaslar

Hedefiniz ister daha çok kas yapmak olsun ister daha fazla yağ yakmak olsun Çift İdman disiplinine geçtiğiniz zaman oyunun kurallarının nasıl değiştiğini göreceksiniz. Hatta kas yaparken yağ yakmak bile sizin gözünüzü artık korkutamayacak. Çift İdman konusunu özetlemek gerekirsek , kısaca günün erken saatinde yapılacak göreceli olarak hafif bir idman ve tercihen akşam saatlerinde yapılacak ikinci ve daha ağır bir idman. Hafif idman olarak 10-15 dakikalık bir kardiyo  seansı ve yanında küçük kas gruplarını hedefleyen bir idman genel olarak mantığı anlatır. Sabah kendini güçlü hissedenler tam tersini de yapabilir, bu şekilde onlarca varyasyon dizayn edilebilir. Dizayn tamamen hedeflerinizle alakalıdır.

Çift İdman Zararlı mıdır?

Definasyon Nedir? Çift idman Zararlı mıdır?

Fazla idmanın zararlı olduğu bir gerçek, fakat konu ne kadar idmanın sizin için zararlı olduğudur. Bireyin beslenme ve dinlenme düzeni , idmanın yoğunluk seviyesi ve genetik faktörlerine göre şartlar değişmektedir. Zaten zaman bakımından sıkıntı çeken yoğun bir ofis çalışanının Çift İdman yapması mantıklı değildir. Okumaya devam edince aslında Çift İdmanın her zaman daha çok idman demek olmadığını da göreceksiniz. Önemli olan kendinize uygun bir program dizayn etmenizdir.

Çift İdman İçin Zemin Oluşturmak

Definasyon Nedir? Uygun Zemin Hazırlama

Definasyon nedir öğrendik. Şimdi ise bir benzetme ile çift idman için nasıl bir zemin lazım bundan bahsedelim. Eğer uygun bir zeminde kullanmıyorsanız 500 beygirlik süper arabanız bile sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Üstelik olası kazalara da sebebiyet vermesi kaçınılmazdır. Çift İdman konusunda da aynı hassasiyet gösterilmek zorundadır.  Zemin olarak nitelendireceğimiz konu ise tabi ki beslenme ve uyku. Eğer dizayn ettiğiniz Çift İdman programı size eski programınıza göre daha çok spor salonu mesaisi yaratıyorsa bu ekstra öğün anlamına gelir. Aynı şekilde uyku düzeninize de gün içinde ekleyeceğiniz 15-20 dakikalık bir şekerleme uygun Çift İdman zemini yaratacaktır. Daha öncede belirttiğimiz gibi Çift İdman demek her zaman daha fazla spor anlamına gelmez. 90 dakikalık günlük idmanınızı bir saat ve yarım saat olarak ikiye bölmeniz de bir yöntem.

Aynı Sürede Farklı Sonuçlar

Definasyon Nedir? Hedefi 12 den Vurun

Öncelikle, Çift İdman konusuna toplam idman sürenizin değişmediği bir program dizayn ettiğinizi varsayarak yaklaşalım. Haftada 3-4 gün spora giden ve ortalama 90 dakika spor yapan biriyseniz, bu idman programının iki gününü 30+60 yada 45+45 gibi bölünmüş Çift İdman günlerine çevirebilirsiniz. Peki bu neyi değiştirecek? Bir kere 90 dakikalık bir idman programı bireyi, her kas grubuna yeterince odaklanamama, eksik veya hiç kardiyo yapmama, bazı kas gruplarını hiç çalıştırmama gibi hatalara itebilir. İdman sonuna doğru bıraktığımız bölgeler ve egzersizler veriminizin düşmesine bağlı olarak eksik kalabilir. Çift İdman söz konusu olduğunda ise bu sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Metabolik olarak da bir yükseliş hissetmeniz de artısı…

Definasyon Nedir? Daha Fazla İdman Faktörü!

Definasyon nedir? eşli idman motivasyon

Eğer çıtanızı bir üste çıkarmak için Çift İdman yapmayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Çift İdman özellikle idman süresini arttırmak isteyenler için harikalar yaratacaktır. Az önceki verdiğimiz örnekte idman sürenizin toplamda değişmediği bir dizayndan söz etmiştik. Bu örnekte ise 1 saat idman yapan bir bireyin 45 + 45 dakika yada 30 + 60 dakikadan oluşan bir programla çıtayı ne kadar yukarı çıkarabileceğinden bahsedelim. Öncelikle daha fazla idman sürenizi mutlaka eksiklerinize odaklanarak doldurmanızı tavsiye ederiz. Vasat veya hiç bacak çalışmayan biriyseniz, karın egzersizlerine zaman ayıramıyorsanız, kardiyo gereksiz diyorsanız, boyun, bilek ve kalf gibi bölgeler sizin için sadece profesyonellerin ilgilendiği vücut bölgeleriyse, işte karşınıza bu egzersizleri yapabileceğiniz süre çıktı bile. Bonkör bir şekilde ekstra yarattığınız idman sürelerini saydığımız şeylerle doldurun! Pişman olmayacaksınız!

Definasyon Nedir ‘de Optimal Büyüme İçin Farklı Yaklaşımlar

Definasyon Nedir? Optimal Büyüme

Biraz da farklı açılardan bakmaya ne dersiniz? Sabah ve akşam aynı kas grubunun çalıştırıldığı bir dizayn için ne düşünürdünüz? Saçmalık diyenleri duyuyor gibiyiz. Ama önemli olan bunu ne şekilde yaptığınızdır. Özelikle geride kalan bir kas grubunuzu (evet o bir türlü geliştiremediğiniz kas grubundan bahsediyoruz) aynı günde iki seans şeklinde şaşırtarak içinde bulunduğunuz platodan kaçış biletini alabilirsiniz. Önemli olan kısım, sabah idmanında kası sadece uyarmak ve “pump” denilen kasların kana doyması olayına odaklanmanız. Kesinlikle kasları bitirme noktasına getirmediğimiz ve orta-düşük yoğunluk arası yapacağımız sabah idmanını takiben akşam idmanında ise kasları bitirme noktasına getiren “drop” (Klasik seti yaptıktan sonra kası bitirene kadar ağırlık düşerek yapılan setler) setlerle desteklenmiş yoğun bir idmandan bahsediyoruz. Tabi ki bunu yaparken genel olarak Çift İdman disiplininde 2 yada 3 hafta uygulanıp mutlaka 1 hafta ara verilmesi gerektiğinin altını çizelim. Seviyenize göre bunları ayarlama hakkınız var.

Basit Matematik!!! Çift İdman = Çift İdman Sonrası Öğünü

idman sonrası öğünü yumurta

İdman sonrası alınan öğünün değerini bilmeyen yoktur elbet. Hatta dönemsel oruç diyetlerinde gün içinde neredeyse aç kalıp idman sonrası yemeğe yüklenilen programlar mevcuttur. Dönemsel oruç hakkında mutlaka yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Konumuz ise şu an basit bir matematik formülü. Çift İdman disiplini size iki adet idman sonrası öğün fırsatı verecektir. İdman’dan kısa bir süre sonra alınan öğün vücutta inanılmaz bir yenilenme sürecini başlatmaktadır, vücudumuz idman süresince oluşan yıkımı bir an önce telafi etmek ve hatta daha güçlü bir şekilde hazır edebilmek için hormanlarını optimum düzeyde regüle edecektir. Bu fırsatı iki kere yakalamak kim istemez ki? Okumaya Devam!..

Karın Kası mı Dediniz?

Definasyon Nedir? Karın kası için çift idman

Çift İdman disiplini form tutmak için biçilmiş bir kaftandır. İyi bir formun simgesi de şüphesiz belirgin karın kaslarıdır. Karın kasları belirgin bir sporcu gücün yanında atletikliği de simgeleyen bir sporcudur. 90 dakika boyunca koşan futbolcuların ve 100 metre yarışçılarının karın kaslarının olması tesadüf değildir. Bu listeyi daha da uzatmak mümkün elbet, bu listeye siz de kendinizi eklemek istiyorsanız sabah idmanlarınıza vücut ağırlıyıyla yapılan fonksiyonel hareketler, karın hareketleri, ve kardiyo gibi form tutmanıza çeviklik kazanmanıza yardımcı olacak egzersizler ekleyebilirsiniz. Bunun dışında zaten genel olarak Çift İdman disiplini uygun bir diyetle çok daha formda bir vücut demektir.

Definasyon Nedir Başlıklı Konumuzda Sırada Anahtar Kelime “Motivasyon”

Motivasyon Sporcunun Benzini

Çift İdman ciddi bir disiplin demektir ve ciddi bir disiplin ciddi bir motivasyon gerektirir. Size ekstra bir motivasyondan bahsediyoruz… Öncelikle fitness konusunu sizin kadar ciddiye almış insanlarla daha yakın ilişkiler içine girmeniz gerçekten çok önemli. Bu yolda ilerlerken kendinizi yalnız hissetmeniz biraz yıpratıcı olabilir. Fitness konusunda söz sahibi olan insanları sosyal medyada takip etmek, motivasyon resimleri veya yazıları paylaşan hesapları takip etmek gerçekten de yadsınamayacak kadar fayda sağlayacaktır. Ayrıca periyodik olarak kendinize ait resimler çekmek gelişiminizi takip etmek açısından fayda sağlayacaktır. Ve eğer müziğin gücüne inanan bir sporcuysanız uygun bir ekipman ve yine periyodik olarak güncellediğiniz bir şarkı listesi sizde roket yakıtı etkisi gösterecektir.

Son Olarak Tekrar Hatırlatalım!

Çift idman Checklist
Çift İdman yapacaksanız tekrar hatırlatmak isteriz,

  1. Daha kaliteli bir beslenme programına terfi edin
  2. Daha kaliteli bir uyku sistemine geçin
  3. Kişisel bir program dizayn edin
  4. Esneme, hareket kabiliyeti arttırma ve ısınmaya gereken önemi verin
  5. Önemsemediğiniz kas gruplarına yer açın
  6. 2-3 haftaya bir ara verin
  7. Motivasyonunuzu yüksek tutmanın yollarını keşfedin.
  8. Diğer listelerimize mutlaka göz atın
  9. Kendinize inanın
  10. Güçlü Kalın 🙂
Share This